1o Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Εν μέσω καραντίνας του σχολείου μας, οι μαθητές μας συμμετείχαν στο 1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ στις 7 Απριλίου 2021, με βασικούς ομιλητές τους διεθνούς κύρους και παγκοσμίου φήμης για τα πολύ σημαντικά τους επιτεύγματα, επιστήμονες Μαθηματικούς Κωνσταντίνο Δασκαλάκη και Αθανάσιο Φωκά. Είχαμε τη χαρά και την υπερηφάνεια να δούμε κάποια από τα παιδιά μας να βραβεύονται με αριστείο διάκρισης στην επίλυση των μαθηματικών γρίφων, που δόθηκαν μετά το τέλος του φεστιβάλ. Να σημειωθεί ότι το αριστείο διάκρισης απονέμεται στους γρίφους που απαντήθηκαν με επιτυχία τουλάχιστον 80% και δεν ήταν εύκολοι γρίφοι!

Διακρίθηκαν με ΑΡΙΣΤΕΙΟ οι παρακάτω μαθητές:

ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΜΗΜΑ
ΓΕΝΟΒΕΖΟΣ ΡΑΦΑΗΛ Α1
ΚΑΛΟΡΡΙΖΑ ΜΑΡΙΑ – ΧΡΙΣΤΙΝΑ Β1
ΛΕΝΑ ΜΙΧΑΛ Β2
ΣΠΑΤΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ Β2
ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ Γ1
ΚΩΤΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Γ2

Με οδηγό τη  συμβουλή του Α. Φωκά μας ότι ‘Είναι ηθική ανάγκη να απολαμβάνουμε τη ζωή μας‘ αλλά και του Κ. Δασκαλάκη ότι ‘το κλειδί της επιτυχίας είναι η απάντηση στο γιατί της αποτυχίας‘ θα θέλαμε να συγχαρούμε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους, τους αριστεύσαντες για την επιτυχία τους και να ευχηθούμε να υπάρχει πάντα η φλόγα της θέλησης για μάθηση και εξέλιξη μέσα τους.